Slupca in Poland, from Europe region, is best know for Monuments & Statues. Discover best things to do in Slupca with beautiful photos and great reviews from traveller around the world here!
Restaurants in Slupca
4.5 based on 2 reviews
Pomnik stoi w samym sercu miasteczka, na środku rynku. Powstał pierwotnie w roku 1926, upamiętniając tych, którzy oddali życie podczas I wojny światowej oraz późniejszej wojny z Bolszewikami.
W roku 1940 pomnik rozebrano, po II wojnie światowej, z kolei na jego miejscu postawiono pomnik poświęcony pległym żołnierzom Armii Czerwonej - poległym w styczniu 1945 w walkach o Słupcę, pomnik został udekorowany czerwoną gwiazdą na szczycie i przetrwał w tej formie późniejszych kilkadziesiąt lat.
Dopiero w roku 1997 nastąpiła ekshumacja Rosjan i przeniesienie ich na cmentarz wojskowy w Kole, a na miejscu poświęconego im pomnika odsłonięto stojący do dzisiaj Pomnik Poległych za Wolność Ojczyzny, dokładając cztery pamiątkowe tablice.
4 based on 1 reviews
Niewielki skwer miejski położony przy tzw. słupeckim Małym Rynku, z pamiątkowym obeliskiem słupeckich uczestników Powstania Warszawskiego w 1944. Spokojne miejsce i maleńka enklawa zieleni w samym centrum tego miasteczka. Warto odwiedzić, nie tylko dla samych walorów edukacyjnych - oprócz cienia oferowanego przez drzewa w słoneczniejsze dni na skwerze znajdziemy również ławeczki, na których można przysiąść chwilę i odpocząć.
4 based on 1 reviews
Niewielki pomnik przy ul. Szeluty w Słupcy - w swoim czasie funkcjonował tu cmentarz dla prawosławnych Rosjan, którzy przybyli w okolice Słupcy w XIX w, gdy miasto było w Królestwie Polskim pod rosyjskim "protektoratem". Cmentarza już od dawna nie ma, niemniej o zmarłych prawosławnych pamiętają jeszcze mieszkańcy miasteczka, tak więc odwiedzając to miejsce można czasem natknąć się na zapalony znicz.
3 based on 1 reviews
Spokojne i ciche miejsce, pośród drzew, usytuowane przy Parku Miejskim. Pomnik został wybudowany w roku 1994, w setną rocznicę urodzin kompozytora. Od 1934 Szeluto mieszkał i pracował w Słupcy, tu również spoczywają jego prochy. Pomnik w kształcie klawiszy pianina upamiętnia tego zapomnianego już przez wielu artystę.
Imieniem Szeluty nazwano w Słupcy jedną z ulic (niedaleko samego pomnika) oraz Szkołę Muzyczną.
3 based on 2 reviews
Kopiec Szwedzki wiąże się z ciekawą legendą - w czasie najazdu szwedzkiego, mieszkańcy pobliskiej osady przepędzili najeźdźców, kierując w ich stronę bydło obwiązane łańcuchami i innymi hałasującymi przedmiotami, z płonącymi pochodniami przywiązanymi do poroża. Wróg uciekał ponoć w popłochu...
Teraz Kopiec to jedna z atrakcji w okolicy Słupcy. Co ciekawe, z zewnątrz - ze względu na krąg drzew - prezentuje się niczym wyspa pośrodku Jeziora Słupeckiego, jednak wystarczy ... rzucić okiem na Google Maps - na zdjęcia satelitarne... :)
Sam krąg drzew powstał w celu upamiętnienia lokalizacji wałów dawnego grodziska kultury łużyckiej.
Ciekawscy na Kopiec mogą dotrzeć pieszo - w sezonie zimowym, idąc po prostu po lodzie.
Miejsce przypomina miejscowym również jedną smutną historię, na Kopiec zimą zawędrował swego czasu (pod koniec lat 90) dezerter z wojska, który zastrzelił się na terenie kręgu.
Na brzegu (przy bazie "Wodniaków" - na krańcu ul. Gajowej) znajduje się pamiątkowa tablica poświęconą Kopcowi.
ThingsTodoPost © 2018 - 2024 All rights reserved.